[Rozmiar: 4717 bajtów] Podkomitet Budownictwa Podziemnego
Polskiego Komitetu Geotechniki

Polska Grupa Międzynarodowego
Stowarzyszenia Robót Podziemnych ITA-AITES
AKTUALNOŚCI HISTORIA DZIAŁALNOŚĆ WYDARZENIA WSPÓŁPRACA OSOBY KONTAKT
Sponsor platynowy
herrenknecht
Członkowie wspierający
Soletanche Polska sp. z o.o.
Peri Polska
Keller Polska
Metro Warszawskie Sp. z o.o.
Menard Polska sp. z o.o.
Wydarzenia

Światowy Kongres Tunelowy, World Tunnel Congress – Neapol, 3-9 maja 2019r.

 ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy, World Tunnel Congress – Dubaj, 21-26 kwietnia 2018r.


 ... więcej >>

III Konferencja Budownictwo Podziemne III Konferencja Budownictwo Podziemne,
Wykorzystanie przestrzeni podziemnej

WARSZAWA 11-12.04.2018  ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy, World Tunnel Congress - pod hasłem “Surface challenges – underground solutions” - Bergen, 9-15 czerwca 2017

 ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy, World Tunnel Congress – San Francisco, 22-28 kwietnia 2016r.


 ... więcej >>

13. Konferencja Międzynarodowa Budownictwo Podziemne Praga 2016 (13th International Conference Underground Construction Prague 2016) oraz 3. Konferencja Tunelowa Krajów Europy Wschodniej, 3rd Eastern European Tunnelling Conference, 23-25 maja 2016.r

 ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy, World Tunnel Congress – Dubrovnik, Chorwacja, 22-28 maja 2015r.


 ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy, World Tunnel Congress – Brazylia, 11-15 maja 2014r.


 ... więcej >>

II SYMPOZJUM Tunel drogowy pod Martwą Wisłą II SYMPOZJUM "Tunel drogowy pod Martwą Wisłą" Gdańsk, 13.02.2014 r.

 ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy – Genewa, 1-6 czerwiec 2013 r.

 ... więcej >>

Światowy Kongres Tunelowy – Bangkok, 21-23 maj 2012 r.


 ... więcej >>

Sympozium BEZPIECZEŃSTWO PRZECIWPOŻAROWE W TUNELACH SAMOCHODOWYCH, KOLEJOWYCH I METRA

odbyło się w hotelu Sheraton w Warszawie w dniu 2 pażdziernika 2006 roku.  ... więcej >>

Sympozium ZMECHANIZOWANE METODY BUDOWY TUNELI

odbyło się w sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniu 5 września 2005 roku.  ... więcej >>
II SYMPOZJUM Tunel drogowy pod Martwą WisłąII SYMPOZJUM "Tunel drogowy pod Martwą Wisłą" Gdańsk, 13.02.2014 r.


Doświadczenia z budowy pierwszej rury tunelu
Prof. zw. dr hab. inż. Bolesław Mazurkiewicz
Przewodniczący Komitetu Naukowego SympozjumPodsumowanie sympozjum


Chcąc dokonać podsumowania sympozjum należy bezwzględnie stwierdzić, że jest stanowczo za wcześnie, aby obwieścić, iż nam się udało wybudować tunel. Jesteśmy nad morzem. Tutaj obowiązuje bezwzględnie zasada, iż zakończenie jakiegoś dzieła jest równoznaczne z zacumowaniem jednostki pływającej do nabrzeża w porcie docelowym. A my jesteśmy jeszcze daleko w morzu. Optymistycznie podchodząc do sprawy moglibyśmy uznać, że zbliżamy się powoli do portu, że brzeg już widać.

Dzisiejsze sympozjum zatytułowane zostało „Doświadczenia z budowy pierwszej rury tunelu”. Oznacza to, że jego głównym celem była i jest bardzo szczegółowa analiza przebiegu wszystkich prac zrealizowanych podczas budowy pierwszej rury tunelu oraz wyciągnięcie wniosków i sformułowanie zaleceń do wykonania drugiej rury tunelu. Czy się to nam dzisiaj udało? Biorąc pod uwagę zawartość i wnioski dziesięciu wygłoszonych referatów można pokusić się o odpowiedĄ pozytywną. W każdym razie nauczyliśmy się sporo i robimy wszystko, aby nasze doświadczenia zostały uwzględnione przy drążeniu drugiej rury i przy bardzo skomplikowanym wykonywaniu przejść poprzecznych, którym na pewno poświęcimy kolejne sympozjum.

Chciałbym na chwilę wrócić do naszego pierwszego Sympozjum, które miało miejsce w dniu 24 stycznia 2013 roku. Głównym celem tego sympozjum było uzasadnienie wyboru metody realizacji tunelu dla stwierdzonych warunków hydrogeologicznych i geotechnicznych. Jestem głęboko przekonany, że wyszliśmy z tego sympozjum przekonani, ze dokonaliśmy właściwego wyboru i że wybrana metoda drążenia przy użyciu maszyny Tunnel Boring Machine typu Mixshield powinna zapewnić wykonania rur tunelu nie wprowadzając utrudnień użytkownikom terenów portowych i Martwej Wisły na przyjętej trasie tunelu. Była to bardzo ważna decyzja tak z punktu widzenia technicznego, jak i ekonomicznego. RozgryĄliśmy wówczas również skrót CBA, który od tej chwili oznaczał dla nas Cost Benefit Analysis. Po wielu badaniach, pracach budowlanych zapewniających możliwość ustawienia maszyny TBM i rozpoczęcia drążenia, nadszedł dzień (oficjalnie 29 maja 2013 roku) w którym zaczęliśmy mierzyć dobowy postęp maszyny i analizować lub raczej prognozować jej przechodzenie przez określone w projekcie odcinki, charakteryzujące się specyficznymi warunkami hydrogeologicznymi, istnieniem budowli hydrotechnicznych i magazynowych oraz istnieniem samej Martwej Wisły (oficjalne zakończenie drążenia pierwszej rury miało miejsce 30 listopada 2013 roku).

Myślę, że po oddaniu do użytku całego tunelu będzie czas, aby bezpośredni uczestnicy realizacji tej wielkiej i ważnej inwestycji, podzielili się z nami wszystkimi swoimi przeżyciami, doświadczeniami i przemyśleniami, ważnymi nie tylko dla praktyki inżynierskiej, ale również dla nauki. Dla nas najważniejsze było to, że dokonany wybór tarczy z płuczkowym systemem transportu urobku i podparcia przodka było decyzją właściwą.

Strony 1 2 3