Regulamin przyznawania certyfikatów Polskiego Komitetu Geotechniki
§ 1 Rodzaje certyfikatów
- Przyznaje się dwa rodzaje certyfikatów: indywidualne i zbiorowe.
- Certyfikat indywidualny potwierdza wysokie kwalifikacje i kompetencje członka PKG do wykonywania prac geotechnicznych o charakterze badawczym, projektowym, opiniodawczym, eksperckim oraz wykonawczym i nadzorczym. Certyfikat indywidualny PKG uprawnia do wykonywania geotechnicznych badań laboratoryjnych i polowych gruntu, projektowania geotechnicznego, sprawowania specjalistycznego nadzoru geotechnicznego, wykonywania specjalistycznych robót geotechnicznych, sprawowania funkcji doradczych i opiniodawczych oraz wykonywania specjalistycznych ekspertyz dla nadzoru budowlanego, nadzoru górniczego, administracji państwowej i samorządowej.
- Certyfikat zbiorowy potwierdza wyróżniające się kwalifikacje i kompetencje członka zbiorowego PKG do prowadzenia badań, projektowania i wykonywania robót geotechnicznych w dziedzinie, która jest przedmiotem jego specjalności.
§ 2 Przyznawanie certyfikatów
- Certyfikat indywidualny przyznaje Prezydent PKG, na podstawie wniosku zaopiniowanego przez Komisję ds. Certyfikatów i Uchwały Prezydium Zarządu PKG.
- Certyfikat zbiorowy przyznaje Prezydent PKG, na podstawie wniosku zaopiniowanego przez Komisję ds. Certyfikatów i Uchwały Prezydium Zarządu PKG.
- Przewodniczący Oddziału (Podkomitetu) składa wniosek o przyznanie certyfikatu do Komisji ds. Certyfikatów.
- Skład osobowy Komisji powołuje Prezydium Zarządu PKG.
§ 3 Warunki przyznawania certyfikatów
- Certyfikat indywidualny
Certyfikat indywidualny może uzyskać członek zwyczajny PKG, który posiada odpowiednie wykształcenie, praktykę i dorobek zawodowy z dziedziny geotechniki:
- dyplom ukończenia wyższej uczelni, umożliwiający podjęcie pracy w zakresie działania geotechniki,
- co najmniej 5 letni staż pracy zawodowej, której głównym przedmiotem były badania geotechniczne, projektowanie lub wykonawstwo robót,
- co najmniej 3 letni staż członkowski PKG,
- wykonał w okresie ostatnich 3 lat samodzielnie lub jako współautor co najmniej 5 opracowań geotechnicznych, zaopiniowanych na piśmie przez członka PKG posiadającego certyfikat indywidualny PKG,
- zdał z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny,
- ma opłacone na bieżąco składki członkowskie PKG,
- uiścił opłatę regulaminową związaną z przyznaniem certyfikatu w wysokości ustalonej przez Zarząd PKG.
W wyjątkowych przypadkach Prezydium Zarządu PKG może zwolnić członka PKG z przedłożenia pięciu zaopiniowanych opracowań geotechnicznych i egzaminu kwalifikacyjnego na podstawie oceny jego dorobku zawodowego.
Certyfikat może być przekazany członkowi PKG dopiero po uiszczeniu przez niego opłaty regulaminowej i uregulowaniu zaległych składek członkowskich.
- Certyfikat zbiorowy
Certyfikat zbiorowy może być przyznany członkowi wspierającemu PKG, którego jednym z głównych przedmiotów działalności jest geotechnika
lub wybrana dziedzina geotechniki.
Wniosek o przyznanie certyfikatu zbiorowego członkowi wspierającemu PKG powinien zawierać:
- informację techniczno - organizacyjną o działalności i osiągnięciach wnioskodawcy w uprawianej dziedzinie geotechniki, oraz o odpowiednim profilu zawodowym personelu,
- przedstawienie charakterystyki technicznej z opisem co najmniej 5 prac z zakresu geotechniki, wykonanych przez członka wspierającego w okresie ostatnich 3 lat i zaopiniowanych
na piśmie przez dwóch członków zwyczajnych terytorialnie właściwego Oddziału PKG posiadających certyfikaty indywidualne PKG,
- deklarację o wysokości opłaty regulaminowej w wysokości ustalonej przez Zarząd PKG,
- certyfikat może być przekazany członkowi wspierającemu dopiero po opłaceniu opłaty regulaminowej i uregulowaniu zaległych składek członkowskich.
§ 4 Egzamin kwalifikacyjny
- Oddziały Regionalne (Podkomitety) PKG powołują na bieżącą kadencję Egzaminacyjną Komisję Kwalifikacyjną.
- Komisja składa się z co najmniej 3 członków PKG posiadających co najmniej 5 - letni staż członkowski i certyfikaty indywidualne PKG.
- Egzaminacyjna Komisja Kwalifikacyjna przeprowadza egzaminy dwa razy w roku: na wiosnę i na jesień. Terminy egzaminów ustala każdorazowo Przewodniczący Egzaminacyjnej Komisji Kwalifikacyjnej w danym oddziale (podkomitecie).
- Egzamin kwalifikacyjny jest egzaminem testowym i problemowym oraz obejmuje zakres merytoryczny geotechniki objęty rozporządzeniem MSW i A
w sprawie ustalania warunków geotechnicznych posadowienia obiektów budowlanych, a także znajomość prawa budowlanego, w tym między innymi:
- znajomość prawa geotechnicznego i prawa budowlanego,
- badania laboratoryjne i polowe gruntów,
- wytrzymałość i odkształcalność ośrodka gruntowego,
- nośność i stateczność budowli,
- technologie robót geotechnicznych w różnych warunkach wodno-gruntowych,
- projektowanie geotechniczne.
- Pytania egzaminacyjne przygotowuje Komisja PKG ds. Nauczania Geotechniki. Ostateczny wykaz pytań w liczbie co najmniej 100 zatwierdza Prezydium Zarządu PKG. Pytania testowe są tajne i nie mogą być udostępniane zdającym egzamin kwalifikacyjny.
- Egzamin testowy powinien obejmować 40 pytań, w tym co najmniej 10 pytań z prawa budowlanego i prawa geotechnicznego. Wybór 40 pytań testowych na konkretny egzamin kwalifikacyjny należy do Egzaminacyjnej Komisji Kwalifikacyjnej w każdym oddziale (podkomitecie) PKG.
- Egzamin testowy może być zaliczony na podstawie 70% odpowiedzi poprawnych.
- Pytania egzaminu problemowego ustalane są przez Egzaminacyjną Komisję Kwalifikacyjną w danym Oddziale (podkomitecie).
§ 5 Postanowienia ogólne
- Certyfikat indywidualny przyznaje się na czas nieokreślony, zbiorowy na okres 5 lat. Polski Komitet Geotechniki prowadzi rejestr przyznanych certyfikatów.
- Polski Komitet Geotechniki może cofnąć lub zawiesić certyfikat w uzasadnionych przypadkach, na wniosek Komisji, gdy posiadacz certyfikatu utracił zdolność wiarygodnego prowadzenia działalności w dziedzinie geotechniki lub nie opłaca co najmniej przez rok składek członkowskich.
- Skreślenie z rejestru certyfikatów następuje na podstawie uchwały Prezydium Zarządu PKG.
- Rejestr wydanych certyfikatów PKG może być publikowany w internecie w witrynie Polskiego Komitetu Geotechniki, na łamach "Inżynierii Morskiej i Geotechniki", "Inżynierii i Budownictwa", "Muratora" lub innych czasopism branżowych.
- Certyfikat wydaje się w postaci dyplomu.
- Aktualną Siedzibą Komisji ds. Certyfikatów jest siedziba Przewodniczącego Komisji ds. Certyfikatów.
- Zmiany regulaminu wymagają uchwały Walnego Zebrania Delegatów PKG.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem przyjęcia go przez Walne Zebranie Delegatów PKG i obowiązuje aż do odwołania.
Prezydent Polskiego Komitetu Geotechniki
...............................................................
prof. dr hab. inż. Zbigniew MŁYNAREK
Autorzy projektu:
- Prof. dr inż. Jerzy Przystański,
- Dr inż. Włodzimierz Cichy,
- Prof. dr hab. inż. Bohdan Zadroga.
|